Sesim Elim 12+

ALTERNATIF YASAM DERNEGI

Designed for iPhone

    • Free

iPhone Screenshots

Description

Türk İşaret Dili Eğitim ve Sözlük uygulamasıdır.

Dünyada 1,5 Milyar işitme kaybı yaşayan insan çözüm beklemektedir. Bu mobil işaret dili öğrenim ve pekiştirme uygulaması, çözüm sunmak ve arkada kimseyi bırakmamak (No One Left Behind) amacıyla geliştirilmiş bir projedir.

Sağırların iletişim kurulmasını kolaylaştırarak, dil öğrenmenin zorluklarını ortadan kaldırılmak amaçlanarak, eşitsizliklerin azaltılması hedeflenmiştir.

İşaret dilini öğrenmek isteyen öncelikli olarak işiten bireyleri hedefleyen bir eğitim uygulamasıdır.

En önemli sosyal çıktılarından birisi de, İşaret dilinin kolay öğrenilmesini sağlayarak, sosyal hayata katılımda sağır bireylerin, daha fazla işaret dili bilenle iletişime geçebilmesine olanak tanımaktır.


Aynı zamanda işaret dili bilen sağırlar için kapsamlı sözlüğü sayesinde; en büyük sorunlardan biri olan yeni kelime öğrenme ve farklı bölgelerde farklı kullanımları buradan takip edebilmelerini sağlamaktadır.

Birleşmiş Millerler Kalkınma Ajansının, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından; SKA 10 Eşitsizliklerin azaltılması öncelikli olmak üzere, SKA 9 yenilikçilik, SKA 4 Nitelikli eğitim ve SKA 17 iş biriliği amaçlarını rehber olarak kabul etmiştir.


İŞARET DİLİ NEDİR? Neden önemlidir?

İşaret dili herhangi bir yabancı dil gibi bir lisandır.

sağırların iletişim aracı elleri, mimikleri ve jestleridir.

İşaret dili iletişimi bir kültürdür.

Sağırların özel eğitim süreçleriyle öğrenebildikleri işaret dili sayesinde, iş ve sosyal hayata katılımları artmaktadır.

Yalnızca sağırların ve yakınlarının bu dili öğrenmesi için gereken süreçlerin zorluklarından dolayı iş ve sosyal hayata katılım sağlanması zor olmaktadır.

İşaret dili doğru müfredat ve sık pratik yapılarak herkes tarafından öğrenilebilen son derece keyifli bir dildir.

Bir çok işaret ifadesinin işitenlerin de kullandığı günlük işaret, jest ve mimiklerle örtüşmesi öğrenilmesini kolaylaştırmaktadır.

İşaret dili ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye, hatta kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir.

What’s New

Version 1.6

Bildirim servisleri eklendi.

App Privacy

The developer, ALTERNATIF YASAM DERNEGI, indicated that the app’s privacy practices may include handling of data as described below. For more information, see the developer’s privacy policy.

Data Not Collected

The developer does not collect any data from this app.

Privacy practices may vary, for example, based on the features you use or your age. Learn More

More By This Developer

You Might Also Like

Education
Education
Education
Education
Education
Education