Screenshots

Description

What does each individual portion (meal or plate item) cost when it is prepared as a batch?

Recommended for:
- household budget managers
- small business owners / managers
- cafe, sandwich bar, pizzeria, diner, restaurant
- production managers / supervisers

PRODUCT - something you make or do (or a meal item that you make)

FACTORS - (ingredients) combine these into a PRODUCT

UNIT - how do you measure it? kilograms, litres, bags, cans

UNIT COST - the cost of a single unit

"Brilliant. Works like a charm!"

"Simple, but effective. I wish I had this years ago."

"Just started calculating my Unit Costs yesterday. Now I'm hooked!"

What’s New

Version 1.1.6

- fixed bug when adding factor ingredient for product meal

Ratings and Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Information

Seller
S Fidge
Size
19.9 MB
Compatibility

Requires iOS 8.0 or later. Compatible with iPhone, iPad and iPod touch.

Languages

English

Age Rating
4+
Copyright
Price
Free
In-App Purchases
  1. UnitCosting - Full Version $1.49

Supports

  • Family Sharing

    Up to six family members will be able to use this app with Family Sharing enabled.

More By This Developer

You May Also Like