Näyttökuvat

Kuvaus

Közép- és Kelet-Európa erdei fontos természeti erőforrások. Jelentőségük a közeljövőben tovább nő majd, nem csak a faanyag iránti növekvő igények miatt, hanem az általuk nyújtott egyre népszerűbb egészségügyi és jóléti szolgáltatások miatt is. Az erdők által biztosított nyersanyagok, az élhető és védelmező környezet azonban egyre inkább veszélybe kerül a klímaváltozás miatt. Magyarországon közepes időtávon számos független nemzetközi klímamodell alapján a nyári csapadék mennyisége legalább 25 százalékkal csökken, miközben az éves középhőmérséklet 2,5°C-kal, a nyári átlag pedig legalább 3,5°C-kal emelkedhet.
Magyarország erdeinek több mint 95%-át a gazdasági céloknak megfelelően átalakítottuk. Homogén, egy-két fafajból álló, egykorú, fajokban szegény erdők, amik egyre kevésbé képesek ellenállni a klímaváltozás okozta hatásoknak. Széldöntéseknek, viharkároknak és erdőtüzeknek eshetnek áldozatul. A természetes, változatos, fajokban gazdag erdők azonban, ahol különféle fajú és korú fák és cserjék élnek együtt, és rengeteg álló- és fekvő holtfa is található bennük, változatosságuknak köszönhetően ellenállóbbak a kártevőknek és a különböző klimatikus hatásoknak. Emellett gazdag élőhelyek, számtalan növény- és állatfajnak és gombáknak biztosítanak élő- és táplálkozóhelyet.
A természetes erdők, amellett, hogy ellenállóbbak, olyan, úgynevezett ökoszisztéma szolgáltatásokat is nyújtanak, amelyek hozzájárulnak a klímaváltozás okozta kihívások mérsékléséhez. Az erdő mérsékli az erősebb szelek, viharok hatását, ezáltal megóvja a környező termőföldeket is a kiszáradástól vagy attól, hogy a szél elfújja a termőföldet. Az élő növényzet megakadályozza a talajeróziót. A helyben elpusztuló fák, cserjék, lágyszárúak és egyéb élőlények lebomlásukkal járulnak hozzá a talajképződéshez. A természetes erdőkben termelődő biomassza a gazdasági erdőknél nagyobb mennyiségű CO2-t köt meg és tárol, ami hosszú távon nagyon fontos a klímaváltozás mérséklésében.
A WWF ÉnErdőm alkalmazásban most te is kipróbálhatod azokat az erdőkezelési beavatkozásokat, melyek segítségével a homogén, fajokban szegény és a klímaváltozásnak erősen kitett gazdasági erdő változatos, fajgazdag és ellenálló természetes erdővé alakítható. Az appban ez csak néhány perc, a valóságban azonban évtizedek kellenek ahhoz, hogy egy erdő változatos, fajokban gazdag és hosszú távon is életképes legyen. Ezért is nagyon fontos, hogy az erdőgazdálkodók mielőbb változtassanak az eddig alkalmazott erdőkezelési gyakorlatokon, és klímabarát erdészeti megoldásokat alkalmazzanak.
A WWF ÉnErdőm appból azt is megtudhatod, hogy a hazai erdőkhöz kötődő fajok hogyan reagálnak a klímaváltozásra, melyek azok, akik számára végzetes lehet, ha erdeink nem képesek ellenállni a negatív hatásoknak, és melyek azok, akik túlélnek ugyan, de egy fajokban szegényebb és sérülékenyebb élőhelyen kell majd boldogulniuk.
A WWF ÉnErdőm app a CLIMAFORCEELIFE (LIFE19 CCA/SK/001276) projekt keretében az Európai Unió LIFE Éghajlat-politika programjának támogatásával készült.
Tudj meg többet a CLIMAFORCEELIFE projektről: https://clima4ceelife.eu/hu/

Apin tietosuoja

Kehittäjä (WWF Világ Természeti Alap Magyarország Alapitvány) ilmoitti, että apin tietosuojakäytänteet voivat sisältää tietojen käsittelyä alla kuvatulla tavalla. Katso lisätietoja kehittäjän tietosuojakäytännöstä.

Tietoja ei kerätä

Kehittäjä ei kerää mitään tietoja tästä apista.

Tietosuojakäytänteet voivat vaihdella esimerkiksi käyttämiesi ominaisuuksien tai ikäsi mukaan. Lisätietoja

Muita tältä kehittäjältä

Saatat pitää myös näistä

Vadonleső
Koulutus
Kétéltű- és Hüllőtérképezés
Oppaat ja neuvot
Emlőshatározó
Koulutus
Kopó
Koulutus
Ifjú Vadőr
Koulutus
Turdus
Oppaat ja neuvot