iPhone Screenshots

Description

ATİK – Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu
ATİK’in Kuruluşu, Yönelimi ve Amaçları

19 Aralık 1986’da kurulan ATİK (Avrupa Türkiyeli Işçiler Konfederasyonu) uzun bir mücadeleye dayanan bir geçmişe sahiptir. ATİK öncesinde Avrupada yürütülen tüm faaliyetler ATİK’le aynı görüş ve siyasal tespitleri paylaşan kesimlerin bütünlüğünü oluşturuyor. Uzun bir mücadele ve emek sonucu en yüksek örgütlülük olarak kurulan ATİK öncesi faaliyetlere değinecek olursak şunları görürüz:

1960’larla birlikte Almanya’yla Türkiye arasında yapılan işçi çalıştırma sözleşmesi ve bunu takip eden diğer Avrupa ülkelerine çalışmaya gelen işçiler, sadece üretime katılmakla kalmamışlar, gerek yurtdışındaki sorunlar, gereksede Türkiye’deki gelişmelere bağlı olarak bir örgütlülüğü de yaratmış oldular. Ilk başlangıçta oluşturulan küçük çaplı örgütlülükler giderek büyümüş, daha bilinçli ve kalıcı örgütlülüklere dönüştürülmüştür. ATİK öncesinde ilk ciddi kitle örgütü olan ATÖF (Almanya Türkiyeli Öğrenciler Federasyonu) atılan ilk ciddi adımlardandı. Türkiye’li öğrencilerin bir araya gelerek kurduğu bu federasyon, esas olarak Avrupa’daki Türkiye’li öğrenci potansiyelini içinde barındıran bu federasyon faaliyet alanının genişlemesi ve öğrenci sorunlarının yanında işçilerinde sorunlarına eğilmesi ve bu alanda faaliyet göstermesiyle, daha kapsamlı bir örgütlülüğe ihtiyaç duyulmuş oldu. Bu ihtiyaç 1976’da ATIF (Almanya Türkiyeli Işçiler Federasyonu) nu doğurdu. Almanya’da temeli atılan bu işçi federasyonu kısa zamanda büyüyerek kitlesel bir hal aldı. 1986 yılından itibaren faaliyet yürüten, ATIF kurulduğundan bu yana büyük emekçi kitlelerini kendi etrafında toplayan, yaygın ve etkin bir faaliyet yürüten ve aynı görüşleri paylaşan işçiler için bir örnek teşkil etmiş;Hollanda, Fransa, Avusturya ve Isviçre’de de federasyonların kurulmasını sağlamıştır. Tüm bu federasyonların daha kalıcı, etkin ve Avrupa’da yaşayan Türkiye’lilerin sorunlarını kamuoyuna duyurmak, demokrATİK hakların elde edilmesi için bir çatı altında örgütlenmesinden hareketle, 1986 Nisanında ATİK kurulmuştur.

What’s New

Version 2.2.22

- Tasarım güncellemesi yapıldı

Information

Seller
Huseyin Sinirtas
Size
37.9 MB
Category
News
Compatibility

Requires iOS 9.0 or later. Compatible with iPhone, iPad, and iPod touch.

Languages

English, Catalan, Czech, Danish, Dutch, Finnish, French, German, Greek, Hebrew, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian Bokmål, Persian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Simplified Chinese, Slovak, Spanish, Swedish, Traditional Chinese, Turkish

Age Rating
17+
Unrestricted Web Access
Copyright
Price
Free

Supports

  • Family Sharing

    With Family Sharing set up, up to six family members can use this app.

More By This Developer

You May Also Like