Zrzuty ekranu

Opis

"AVRFusesCalc” to pierwsza aplikacja z graficznym interfejsem użytkownika na macOS, dzięki której w prosty sposób, bez obaw o zablokowanie mikrokontrolera, można ustawić fusebity oraz lockbity w procesorach ATmega i ATtiny. Aby móc ustawiać fusebity należy mieć zainstalowany w systemie program “avrdude” wraz z potrzebnymi bibliotekami z pakietu AVR-GCC.
Osoby korzystające z Arduino, mogą użyć "avrdude" które jest dostarczane wraz z tą aplikacją. Ścieżkę dostępu do "avrdude", najlepiej ustawić poprzez okno dialogowe w preferencjach "AVRFusesCalc".
Dokładne informacje na temat instalacji "avrdude" z Arduino znajdziesz na mojej stronie www.
“AVRFusesCalc” rozpoznaje podłączony mikrokontroler i wczytuje jego ustawienia, bez względu na prędkość taktowania. Potrafi również określić, jaki protokół programowania, SPI lub TPI, jest wymagany do komunikacji z mikrokontrolerem.
Fusebity można ustawiać na dwa sposoby.
Pierwszy to tak zwane „Fusebity uproszczone”.
Jest to idealne rozwiązanie dla osób początkujących, którym zależy tylko na ustawieniu taktowania i które nie mają jeszcze dostatecznej wiedzy na temat fusebitów w procesorach AVR.
Ważne jest to, że na 99,99% nie zablokujemy procesora korzystając z fusebitów uproszczonych.
Drugi sposób to fusebity dla zaawansowanych. Korzystając z tej opcji, należy posiadać wiedzę na temat poszczególnych bitów dostępnych w konkretnym mikrokontrolerze.
Oczywiście aplikacja umożliwia również ustawianie lockbitów, dzięki którym można zabezpieczyć mikrokontroler jak i program do niego wgrany.
Poza ustawianiem fusebitów i lockbitów, istnieje też możliwość wgrania „wsadu” do mikrokontrolera oraz odczytania „wsadu” z mikrokontrolera i zapisania go do pliku. Możliwe jest również przywrócenie fabrycznych ustawień fusebitów, oraz skasowanie pamięci mikrokontrolera przywracając zarazem fabryczne ustawienia lockbitów.
Od wersji 2.2 istnieje możliwość zapisania do pliku, konfiguracji fuse bitów danego mikrokontrolera. W sytuacji gdy trzeba by było skonfigurować inny mikrokontroler, wystarczy wgrać konfigurację z pliku, a następnie zapisać te ustawienia do mikrokontrolera. Oczywiście pod warunkiem że wczytana konfiguracja jest przeznaczona do podłączonego od programatora mikrokontrolera.

Na chwilę obecną program został przetestowany na programatorach zgodnych z USBAsp i na Arduino UNO.

Zachęcam do wystawienia komentarza i oceny.

Co nowego

Wersja 2.2

Dodana została opcja zapisu do pliku, ustawień fuse bitów i lock bitów danego mikrokontrolera.
Dodana została opcja odczytu zapisanej przez użytkownika konfiguracji fuse bitów.
Dodano obsługę mikrokontrolera ATmega328PB.

Informacje

Sprzedawca
Marcin Gibas
Wielkość
6.4 MB
Kategoria
Narzędzia
Zgodność

macOS w wersji 10.12 lub nowszej, procesor 64-bitowy

Języki

Polski, Angielski

Wiek
4+
Prawa autorskie
Cena
0,99 USD

Obsługuje

  • Chmura rodzinna

    Po włączeniu Chmury rodzinnej z aplikacji tej będzie mogło korzystać do sześciu członków rodziny.

Więcej od tego dewelopera