Screenshots

Description

Et hakkında ne biliyoruz? Kırmızı et, en değerli hayvansal protein kaynağıdır. Demir, fosfor, çinko ve manganez elementlerinin yanı sıra A, D ve bilhassa B vitaminleri açısından oldukça zengindir. Zihinsel gelişimde, sinir hücrelerinin büyümesinde ve hücrelerin tamirinde etkin bir rol oynar.

Benzer şeyleri Balık için de söyleyebiliriz. Balık da bir Omega 3 deposu olmasının yanı sıra fosfor, çinko, iyot gibi mineralleri barındırır; protein A, D ve K vitaminleri yönünden de zengindir.

Kısaca her ikisi de insanları daha canlı ve diri tuttuğu gibi hastalıklara karşı da dirençli kılar. Bu söz ettiklerimiz birçoğumuzun bildiği şeyler…

Ama asıl olan nasıl bir et almalıyım? Daha doğrusu ben nasıl bir eti seviyorum? Etimi en lezzetli şekilde yemek için ne yapmalıyım? Nasıl ve ne şekilde pişirmeliyim? Yanına nasıl bir sos hazırlamalıyım?

Balık alırken nelere dikkat etmeliyim? Benim için gerçekten en lezzetli balık hangisi? Kızartma, fırın yoksa ızgara mı; tadını daha iyi alabilmek için hangi balığı nasıl pişirmeliyim?

Ayrıca ünlü şeflerden sadece et ve balık tarifleri… Et ve balık içeren mezeler… Türkiye’nin lezzet durakları; et lokantaları, balık lokantaları ve sokak lezzetleri… Dünyadan değişik lezzetler, tarifler ve mekanlar…

Magazine Subscriptions are available for purchase inside this app.

One year subscription - $4.99 (automatically renewed until canceled)

Your subscription automatically renews unless auto-renew is turned off at least 24-hours before the end of the current period.

Your iTunes account will automatically be charged at the same price for renewal within 24-hours prior to the end of the current period unless you change your subscription preferences in your account settings.

You can manage your subscriptions through your account settings after purchase on your device.

No cancellation of the current subscription is allowed during active subscription period.

Please visit http://www.magzter.com/ns/privacy-policy.html for our Privacy Policy and http://www.magzter.com/ns/terms_condition.html for our Terms & Conditions

What’s New

Version 8.2

- Minor bug fixes and performance improvement.

App Privacy

The developer, Dogan Burda Yayincilik, indicated that the app’s privacy practices may include handling of data as described below. For more information, see the developer’s privacy policy.

Data Used to Track You

The following data may be used to track you across apps and websites owned by other companies:

 • Contact Info
 • Identifiers

Data Linked to You

The following data may be collected and linked to your identity:

 • Purchases
 • Contact Info
 • User Content
 • Identifiers
 • Usage Data
 • Diagnostics

Privacy practices may vary, for example, based on the features you use or your age. Learn More

Supports

 • Family Sharing

  With Family Sharing set up, up to six family members can use this app.

More By This Developer

Business
Business
Business
Magazines & Newspapers
Magazines & Newspapers
Magazines & Newspapers

You Might Also Like

Magazines & Newspapers
Magazines & Newspapers
Magazines & Newspapers
Magazines & Newspapers
Magazines & Newspapers
Magazines & Newspapers