elhalil - Arapça Türkçe Sözlük 4+

Muzaffer Ylmaz

iPhone için tasarlandı

    • Ücretsiz

iPhone Ekran Görüntüleri

Açıklama

Sözlük Hakkında

elhalil internet sözlüğü, Halil Uysal tarafından hazırlanan "elhalil Arapça-Türkçe Sözlük" ve "elhalil Medya Sözlüğü" esas alınarak hazırlanmıştır ve ileri düzeyde kullanıcıların gereksinimlerine karşılık verecek sayıda sözcük hazinesine sahiptir. Hem klasik, hem modern sözcüklerin geniş oranda yer aldığı sözlük, aynı zamanda deyimsel yapıları, farklı bilim dallarına özgü kavram ve terimleri, teknik terimleri, insan ve toplum bilimlerine ait kavramları, geniş ölçüde deyimsel yapıları, hikmetli sözleri ve hemen hemen bütün edat ve bağlaçların kullanımlarını bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca sözlükte çağdaş kaynaklarda ve özellikle medya organlarında sıkça kullanılan sözcüklere, cümle yapılarına, genel ifadelere, zamansal deyişlere; politik, siyasal, askeri, ekonomik, ticari, endüstriyel, hukuksal, sanatsal, sosyolojik, psikolojik felsefik ve edebî müfredata geniş oranda yer verilmiştir.

- Sözlük alfabetik olarak düzenlenmiştir. Sıralamada sözcüklerin okunuşu temel alınmıştır.

- Sözlükte, fasih Arapça -klasik ve modern- sözcükler yer almaktadır.

-Sözcüklerin düzenlenmesi sırasında, gerekli olan yerler dışında, ال takısı kullanılmamıştır. جَابٍ/الجَابِيّ örneğinde olduğu gibi.

- Sözcükler tekil kullanımlarıyla yer almıştır. Gerekli görüldüğü yerlerde çoğul kullanımlarına ج rumuzuyla işaret edilmiştir. Sözcük daha çok çoğul formuyla kullanılıyorsa ayrı madde başı olarak yer almıştır. أَطْلاَل م طَلَل ve أَوْكَار م وَكْر örneklerinde olduğu gibi.

- Sözcükler, müzekker/eril kullanımlarıyla yer almıştır. Müennes/dişil kullanımın özel anlam ayrımlarının olduğu durumlarda dişil kullanımlara yer verilmiştir.

- Fiiller, mazi yapılarıyla yer almıştır. Sözcüklerin kök harfleri, muzari, mastar, ismi fail, ismi meful, nefsi mütekellim ve emir forumları da eklenmektedir.

- Sözcüklerin birden fazla anlamları varsa, farklı anlamlar, rakamlarla (1. 2. …) sıralanmış, yakın anlam farklılıkları için (;) ayracı kullanılmıştır. (;) ayracı bazen kendisinden önceki sözcüğün açıklamasını da ifade etmektedir. (/) rumuzu ise, (ve, veya) ayracı olarak kullanılmıştır.

Yenilikler

Sürüm 1.1

Hata Düzeltmeleri.

Uygulama Gizliliği

Muzaffer Ylmaz adlı geliştirici, gizlilik politikasını ve verileri işleme ayrıntılarını Apple’a vermemiştir. Daha fazla bilgi için geliştiricinin gizlilik politikası bölümüne bakın.

Bilgi Verilmedi

Bir sonraki uygulama güncellemesini teslim ederken geliştiricinin gizlilikle ilgili bilgi vermesi gerekir.

Diğer Beğenebilecekleriniz

Elmawarid
Education
Arapça Öğrenelim Sesli Dersler
Education
Osmanlıca İmla Kılavuzu
Education
Kuran Bilmek Kelime Mana Meal
Education
Türkçe Sözlük - ZenSoft
Reference
Marife Sözlük Osmanlıca Arapça
Education