iPhone Screenshots

Description

For English scroll down
_____________________________________________________________________________
CZ:

Chceš vidět kde se to stalo a jak to tam tenkrát vypadalo?

Prague Histories tě v rámci svých tematických stezek zavede přímo na místa kde se psala a zaznamenávala historie. Pomocí geolokačních funkcí tvého mobilu můžeš doslova cestovat v čase a seznámit se s řadou důležitých milníků uplynulých 100 let. Každá z tematických stezek obsahuje přibližně 10 označených zastávkových míst, kde se ti zjeví dobová fotografie, pořízená během jedné z historických událostí a to přímo z daného místa i úhlu pohledu. Kromě dobových fotografií aplikace skrývá i zvukové záznamy, dobová videa a u novějších telefonů i 3D objekty umístěné do prostoru pomocí technologie rozšířené reality (AR). Tlačítko INFO ti navíc nabídne informace k danému výjevu, čímž ti poodhalí příběhy těchto fotografií.
_____________________________________________________________________________
EN:

Do you know what happened there?

The Prague Histories application will take you to specific places in Prague where history was written and recorded. Using geolocation features of your smart device, you can interactively learn about the milestones in the first 100 years of the Czech capital. Each of the themed paths contains approximately 10 marked stop-points, where the participant discovers a vintage photograph taken during a historical event directly from a given location.

In addition to the period photographs, the application also offers additional information, relevant audio recordings, vintage videos, and, in newer phones, 3D objects placed in the free space using augmented reality technology (AR).

What’s New

Version 1.1.4

Planning new route

Ratings and Reviews

3.0 out of 5
2 Ratings

2 Ratings

Information

Seller
VRMUSASHI UNLIMITED S.R.O.
Size
95.9 MB
Category
Education
Compatibility

Requires iOS 11.0 or later. Compatible with iPhone, iPad, and iPod touch.

Languages

English, Czech

Age Rating
4+
Copyright
Price
Free

Supports

  • Family Sharing

    With Family Sharing set up, up to six family members can use this app.

More By This Developer

You May Also Like