iPhone Screenshots

Description

Köyümüzün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekte olup, Refahiye merkeze en uzak köylerden biridir ve tam otuz sekiz kilometredir. Köyümüzün kurucularının Bingöl Kiğı’dan gelen Şadılı aşireti mensuplarından olduğu söylenir. Köyün yolu iniş ve toprağı kızıl renklidir: Bu sebeple Kızıleniş Köyü adı verilmiştir.

Köyümüz de iki tane ziyaret yeri vardır. Bunlardan Yelken Baba ziyaret yeri köyün batısında, Gevrikıran adlı ziyaret yeride köyün güneyinde bulunur. Halk geçimini hayvancılıkla sağlamakta olup, Refahiye’nin kışın en fazla göç veren köyüdür. Köy halkının nerede ise tamamının il ve ilçe merkezinde ikinci bir evi veya yakını vardır. Bu sebeple yaz aylarında otuz hane olan köy çetin geçen kış ayları sebebiyle iki haneye düşmektedir.

Information

Seller
Huseyin Sinirtas
Size
36.4 MB
Category
Travel
Compatibility

Requires iOS 8.0 or later. Compatible with iPhone, iPad, and iPod touch.

Languages

English, Catalan, Czech, Danish, Dutch, Finnish, French, German, Greek, Hebrew, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian Bokmål, Persian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Simplified Chinese, Slovak, Spanish, Swedish, Traditional Chinese, Turkish

Age Rating
17+
Unrestricted Web Access
Copyright
Price
Free

Supports

  • Family Sharing

    With Family Sharing set up, up to six family members can use this app.

More By This Developer

You May Also Like