Screenshots

Description

Nazwa Góry Opawskie pochodzi od rzeki Opawy, którą tworzą strumienie wypływające z masywu Pradziada (1491 m n.p.m). Góry te są najmniejszym podregionem Sudetów Wschodnich. Do Polski należy graniczny ich skrawek, około 30 km² - od Głuchołaz na zachodzie po Krzyżkowice na wschodzie, wzdłuż granicy z Republiką Czeską. Najwyższym wzniesieniem gór po stronie polskiej jest Biskupia Kopa (889 m n.p.m.).
Góry Opawskie nie należą do wysokich masywów, ale dzięki malowniczym wąwozom i licznym potokom są wyjątkowo urokliwe. Walory krajobrazowe oraz przyrodniczo-kulturowe miały wpływ na decyzję o założeniu na tych terenach Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. Park powołany został 26 maja 1988 roku przez Wojewódzką Radę Narodową w Opolu.
Ponad 75% powierzchni Parku stanowią kompleksy leśne. Wiekowe drzewa zostały objęte ochroną i stały się pomnikami przyrody – w granicach Parku znajdziemy siedem takich pomników. W ich skład wchodzą lipy drobnolistne, dęby szypułkowe i daglezja szara.
Na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” występuje ponad 500 gatunków roślin, wśród których aż 33 podlega ochronie prawnej. Są to m.in. pokrzyk wilcza-jagoda, zaraza żółta, podrzeń żebrowiec, lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko oraz niektóre gatunki storczyków: buławnik mieczolistny , kruszczyk połabski, storczyk męski. 40 gatunków roślin uznaje się za rzadko występujące, m.in. kokorycz wątła, zanokcica północna, jaskier platanolistny, tojeść gajowa.
Fauna Gór Opawskich jest także zróżnicowana. Można tu spotkać, m.in. kumaka górskiego, traszkę grzebieniastą, a także największego w Polsce płaza ogoniastego - salamandrę plamistą. Z gadów, na uwagę zasługuje m.in. jadowita żmija zygzakowata oraz niejadowity wąż - gniewosz plamisty.
Awifaun Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” prezentuje się równie interesująco. Występuje tu m.in. pluszcz czy pliszka górska oraz derkacz, bocian czarny i puchacz. Wśród ssaków, do rzadkich gatunków zaliczyć można: popielicę, orzesznicę a także nietoperze: nocka dużego i podkowca małego. Od 1998 roku na te tereny sprowadzone zostały ponownie bobry.
Na terenie Parku zostały wyznaczone szlaki turystyczne o łącznej długości 128 km oraz ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne o długości ponad 30 km.
Znajdują się tu także specjalne trasy wielofunkcyjne, które służą wszystkim sympatykom aktywnego spędzania czasu i miłośnikom rowerów, spacerów, jazdy konnej czy narciarstwa biegowego.
Atrakcyjność terenu wraz z jego walorami przyrodniczymi, kulturowymi i uzdrowiskowymi stała się podstawą do rozwoju turystyki, szczególnie pod koniec XIX wieku. Dzięki rozbudowanej sieci szlaków, rozwijającą się dynamicznie bazą noclegową i gastronomiczną Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” cieszy się opinią najpiękniejszego terenu Opolszczyzny.
Nasza aplikacja pomoże dotrzeć do wszystkich ciekawych obiektów i miejsc związanych z historią tego regionu, a zamieszczone w niej szlaki turystyczne i ścieżki, będą dużym ułatwieniem w ich odkrywaniu.

W aplikacji znajdziecie również questy, czyli gry terenowe dla małych i dużych, pozwalające aktywnie pokonać wyznaczoną trasę po wyselekcjonowanych, najciekawszych miejscach, a na koniec sprawdzić swoją wiedzę.

Za pomocą aplikacji możecie też wykonać sobie pamiątkową pocztówkę ze specjalną ramką lub wirtualnym zwierzęciem i pochwalić się znajomym swoim wypadem do Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” np. na facebooku.

Aplikacja powstała w ramach projektu „Przebudowa i wyposażenie siedziby Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych z ośrodkiem edukacji przyrodniczej w Pokrzywnej oraz wyposażenie ośrodka edukacji przyrodniczej Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych w Ładzy.” realizowany w ramach Osi Priorytetowej RPO WO na lata 2014 - 2020: V. Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Działanie: 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

What’s New

Version 1.1.1

Poprawiliśmy kilka błędów.

App Privacy

The developer, Cormo Sp. z o. o., indicated that the app’s privacy practices may include handling of data as described below. For more information, see the developer's privacy policy.

Data Not Collected

The developer does not collect any data from this app.

Privacy practices may vary, for example, based on the features you use or your age. Learn More

Information

Seller
Cormo Sp. z o. o.
Size
61.4 MB
Category
Travel
Compatibility

Requires iOS 12.4 or later. Compatible with iPhone, iPad, and iPod touch.

Languages

English, French, German, Polish, Portuguese, Russian, Simplified Chinese, Spanish

Age Rating
4+
Copyright
Price
Free

Supports

  • Family Sharing

    With Family Sharing set up, up to six family members can use this app.

More By This Developer

You May Also Like