Prague Histories 4+

VR_MUSASHI

Designed for iPhone

    • 3.0 • 2 Ratings
    • Free

iPhone Screenshots

Description

For English scroll down
_____________________________________________________________________________
CZ:

Chceš vidět kde se to stalo a jak to tam tenkrát vypadalo?

Prague Histories tě v rámci svých tematických stezek zavede přímo na místa kde se psala a zaznamenávala historie. Pomocí geolokačních funkcí tvého mobilu můžeš doslova cestovat v čase a seznámit se s řadou důležitých milníků uplynulých 100 let. Každá z tematických stezek obsahuje přibližně 10 označených zastávkových míst, kde se ti zjeví dobová fotografie, pořízená během jedné z historických událostí a to přímo z daného místa i úhlu pohledu. Kromě dobových fotografií aplikace skrývá i zvukové záznamy, dobová videa a u novějších telefonů i 3D objekty umístěné do prostoru pomocí technologie rozšířené reality (AR). Tlačítko INFO ti navíc nabídne informace k danému výjevu, čímž ti poodhalí příběhy těchto fotografií.
_____________________________________________________________________________
EN:

Do you know what happened there?

The Prague Histories application will take you to specific places in Prague where history was written and recorded. Using geolocation features of your smart device, you can interactively learn about the milestones in the first 100 years of the Czech capital. Each of the themed paths contains approximately 10 marked stop-points, where the participant discovers a vintage photograph taken during a historical event directly from a given location.

In addition to the period photographs, the application also offers additional information, relevant audio recordings, vintage videos, and, in newer phones, 3D objects placed in the free space using augmented reality technology (AR).

What’s New

Version 1.2.2

Map update

Ratings and Reviews

3.0 out of 5
2 Ratings

2 Ratings

App Privacy

The developer, VR_MUSASHI, has not provided details about its privacy practices and handling of data to Apple. For more information, see the developer’s privacy policy.

No Details Provided

The developer will be required to provide privacy details when they submit their next app update.

More By This Developer

Education
Sports
Education
Education
Sports

You Might Also Like

Education
Education
Education
Education
Education
Education