iPad Screenshots

Description

Turkey’s most high-toned Turkish – English online dictionary, Tureng is now extending its database to the iPad users.

Having more than 3.000.000 English and Turkish words and phrases, classified into categories by the field of their usage, Tureng Dictionary, aiming to give the most accurate result in the fastest way, now provides the users with audial pronunciation option to hear the terms searched in the dictionary in three different accents, British, American and Australian.

Our database is enhanced daily with the user suggestions and the additions primarily based on the “unfound” words, phrases and idioms translated by those who are experts in their fields, Tureng forum users (http://forum.tureng.com) and the Tureng translation team. Provided by Tureng Ltd, established with the collaboration of the translators with more than 10 year-translation experience, Tureng Dictionary, being determined to carry on its studies unfalteringly, is a free online lexical service specifically targeting to those working in translation, education, engineering, business world and foreign trade industries.

-------------------------------

Türkiye'nin en kaliteli online Türkçe-İngilizce sözlüğü olan Tureng Sözlük, artık iPad kullanıcılarına da hizmet verecek.

En başarılı sonucu en hızlı şekilde verebilmeyi hedefleyen ve içeriğinde kullanım alanlarına göre kategorilendirilmiş 3 milyondan fazla terim barındıran Tureng Sözlük Uygulaması bu alanda da yine fark yarattı ve aranan kelimeyi, en çok bilinen 3 farklı İngilizce aksanda seslendirme özelliği ile kullanıcılarının hizmetine sundu.

İçeriği sonuçsuz aramaların tercüme edilmesi ile geliştirilmekte olan veritabanımız, alanında uzman tercümanlar, forum (http://forum.tureng.com) üyelerimiz ve Tureng Sözlük Ekibi tarafından hergün geliştirilmektedir. Türkçe’ye çevrilmeyecek ifade kalmayana kadar çalışmalarına devam edecek olan Tureng Sözlük, 10 senelik çeviri geçmişine ve deneyimine sahip çevirmenler tarafından kurulmuş olan Tureng Çeviri firmasının, çeviri, eğitim, mühendislik, iş dünyası ve dış ticaret sektöründe çalışanlara sunduğu tamamen ücretsiz online sözlük hizmetidir.

Keywords:cevir, tercume, hizli cevir, sozluk, ingilizce turkce sozluk, english turkish dictionary, ing sozluk, turkce ingilizce, online sozluk, online dictionary, sesli sozluk, konuşansozluk, aksanli sozluk, uc farkli aksanda sozluk, amerikan ingilizcesi, avustralya ingilizcesi, ingiliz ingilizcesi, dictionary with three different accents, english dictionary, ingilizce türkçe, turkish english, english turkish, idioms, deyimler, dictionary with sound, dictionary with pronunciation, speaking dictionary,Free online Dictionary of English Pronunciation

What’s New

Version 1.2.2

- iOS 10 desteği

Ratings and Reviews

3.3 out of 5
6 Ratings

6 Ratings

Ömer Faruk Sevim ,

Genel anlamda başarılı ama örnek cümlelere ihtiyaç var

Kelimelerin farklı alanlardaki anlamları güzel bir şekilde sınıflandırılmış. Eğer İngilizce kelimelerin cümle içinde kullanıldığı örnekler olsaydı eksiksiz olurdu herhalde.

Visioninner ,

many thanks

Many thanks for you to share this brilliant free application with us. Superb!!

kcr09 ,

berbat

hicbir aciklama tok okunus yok nasil app yapmislarsa berbat

Information

Seller
OZGUR SUYEL
Size
6.9 MB
Category
Reference
Compatibility

Requires iOS 6.0 or later. Compatible with iPad.

Languages

English, Turkish

Age Rating
Rated 4+
Copyright
© Tureng Ltd
Price
Free

Supports

  • Family Sharing

    With Family Sharing set up, up to six family members can use this app.

More By This Developer

You May Also Like