Las historii. Czy wiesz, że... 12+
Amistad sp. z o.o.
Designed for iPhone
-
- Free
iPhone Screenshots
Description
W ramach projektu „Las historii. Czy wiesz, że?” na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej zawarte zostały informacje o miejscach pamięci narodowej oraz innych miejscach wartych odwiedzenia na terenie 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, położonych w obrębie województwa świętokrzyskiego i południowej części Mazowsza. W regionie tym nie ma nadleśnictwa, na którego terenie nie byłoby kilkunastu, kilkudziesięciu obiektów upamiętniających wydarzenia, których świadkami były lasy. Razem na terenie RDLP w Radomiu jest ich ponad 400. Wśród nich są cmentarze, mogiły, pomniki, krzyże i inne obiekty z okresu powstania styczniowego, I i II wojen światowych, okresu powojennego, a także postacie zasłużone, a także inne miejsca ważne z punktu widzenia wydarzeń historycznych.
Miejsca pamięci pochodzą z różnych okresów czasu. Generalne mówiąc związane są z walkami o niepodległość, choć pojedyncze wydarzenia dokumentują i inne sytuacje. np. wojny szwedzkie. Nie ma też reguł co do ich rozmieszczenia. Np. okres I wojny światowej dokumentują cmentarze położone głównie w północnej części (nadleśnictwa Dobieszyn, Kozienice, Zwoleń) oraz południowej (nadleśnictwa Kielce, Jędrzejów). Okres powstania styczniowego dokumentują obeliski i pomniki rozmieszczone we wszystkich nadleśnictwach. To samo dotyczy okresu II wojny światowej. Nie ma prawie upamiętnionych miejsc z okresu powstania listopadowego, gdyż na tym terenie rozegranych bitew było bardzo mało.
Projekt prezentuje też walory przyrodnicze i kulturowe terenu RDLP w Radomiu oraz infrastrukturę turystyczną i dotyczącą edukacji leśnej. Zachęcamy do odwiedzenia także innych miejsc takich, które są warte odwiedzenia, takich jak ośrodki i izby edukacji, zielone klasy, miejsca postoju, miejsca odpoczynku, miejsca na ognisko, obiekty przyrodnicze, dziedzictwo kulturowe, siedziby leśne i inne obiekty. W aplikacji znalazły się także ścieżki edukacyjne, szlaki piesze, ścieżki rowerowe, trasy nordic walking, trasy konne, narciarstwa biegowego i inne trasy przydatne dla turystów.
Aby ułatwić odnalezienie interesujących miejsc, baza obiektów podzielona została na kategorie, a miejsca pamięci dodatkowo na kategorie czasowe. Strona i aplikacja zawierają ponadto historie związane z miejscami pamięci narodowej oraz wydarzenia związane z nimi. Pełną bazę punktów i tras można obejrzeć na mapie. Z poziomu mapy można też przejść do szczegółów wybranego obiektu. Podkłady OpenStreetMap dostępne są offline. Mobilny przewodnik pełni ponadto rolę komunikatora pomiędzy turystami i leśnikami – użytkownik może zgłosić np. nielegalne wysypisko śmieci, pożar oraz informowany jest o najważniejszych wydarzeniach w okolicy. Ciekawą funkcję stanowi możliwość dodania propozycji miejsca do ujęcia w projekcie i przesłania jej do serwisu.
Widoczne na mapie obiekty liniowe i punktowe (szlaki itd.) kończą się na granicy zarządu nadleśnictw. Aplikacja sfinansowana została ze środków własnych Lasów Państwowych.
What’s New
Version 1.1
Dostosowanie do wymogów WCAG
App Privacy
The developer, Amistad sp. z o.o., indicated that the app’s privacy practices may include handling of data as described below. For more information, see the developer’s privacy policy.
Data Not Collected
The developer does not collect any data from this app.
Privacy practices may vary based on, for example, the features you use or your age. Learn More
Information
- Provider
- Amistad Spolka Z Ograniczonia Odpowiedzialnoscia
- Size
- 81.9 MB
- Category
- Travel
- Compatibility
-
- iPhone
- Requires iOS 11.0 or later.
- iPod touch
- Requires iOS 11.0 or later.
- Mac
- Requires macOS 11.0 or later and a Mac with Apple M1 chip or later.
- Apple Vision
- Requires visionOS 1.0 or later.
- Languages
-
Polish
- Age Rating
- 12+ Infrequent/Mild Alcohol, Tobacco, or Drug Use or References
- Copyright
- © Amistad sp. z o. o.
- Price
- Free