Unit Price Compare+

Compare Prices and Value

Only for iPhone

Free · Designed for iPhone. Not verified for macOS.

iPhone

Unit Price Compare+ makes it easy to compare products and identify the best value. Enter the price and item count for each option to compare straightforward packages, such as a 12-pack versus an 18-pack. When package sizes differ, add the optional unit size and measurement—such as ounces, pounds, milliliters, or liters—for a more precise comparison. Features: • Compare two or three products • Calculate cost per item or measurement unit • Compare different package counts and sizes • Clearly highlight the best value • Fast, simple, and easy to use • No account required Whether you are comparing grocery packages, supplies, or everyday purchases, Unit Price Compare+ helps you make informed buying decisions.

  • 5.0
    out of 5
    1 Ratings

Corrected app-open advertising configuration and improved ad-loading reliability.

The developer, Mak & Nat, LLC, indicated that the app’s privacy practices may include handling of data as described below. For more information, see the developer’s privacy policy .

  • Data Linked to You

    The following data may be collected and linked to your identity:

    • Identifiers
    • Usage Data
    • Diagnostics
  • Data Not Linked to You

    The following data may be collected but it is not linked to your identity:

    • Location
    • Diagnostics

Privacy practices may vary, for example, based on the features you use or your age. Learn More

The developer has not yet indicated which accessibility features this app supports. Learn More

Seller
Mak & Nat, LLC
Size
35.2 MB
Category
Utilities
Compatibility
Requires iOS 16.4 or later.
  • iPhone
    Requires iOS 16.4 or later.
  • Mac
    Requires macOS 12.0 or later and a Mac with Apple M1 chip or later.
  • Apple Vision
    Requires visionOS 1.0 or later.
Languages
English
Age Rating
4+
Copyright
© 2026 Mak & Nat, LLC