
Price Per 100 Calculator
Unit Price per one or 100
Free · In-App Purchases · Designed for iPad
This app calculates the unit price by dividing the total price by the quantity.
Unit prices make it easy to compare prices when buying products with different quantities.
For example, when comparing two products with different volumes and prices on a per 100g basis, you can easily see which one is cheaper.
In the case of beer, if 330ml costs 3.0 USD and 450ml costs 5.0 USD, calculating the unit price per 100ml gives you 0.91 USD and 1.11 USD respectively, showing that the 450ml product is actually more expensive.
You can also save your unit price calculations to review them later.
Ratings & Reviews
This app has not received enough ratings or reviews to display an overview.
Bug fix
The developer, SnowdropSoft, indicated that the app’s privacy practices may include handling of data as described below. For more information, see the developer’s privacy policy .
Data Used to Track You
The following data may be used to track you across apps and websites owned by other companies:
- Identifiers
- Usage Data
Data Not Linked to You
The following data may be collected but it is not linked to your identity:
- Identifiers
- Usage Data
- Diagnostics
Accessibility
The developer has not yet indicated which accessibility features this app supports. Learn More
Information
- Provider
- SnowdropSoft Co.,Ltd.
- Size
- 25 MB
- Category
- Shopping
- Compatibility
Requires iOS 13.0 or later.
- iPhone
Requires iOS 13.0 or later. - iPad
Requires iPadOS 13.0 or later. - iPod touch
Requires iOS 13.0 or later. - Mac
Requires macOS 11.0 or later and a Mac with Apple M1 chip or later. - Apple Vision
Requires visionOS 1.0 or later.
- Languages
English and 3 more
- English, German, Japanese, Korean
- Age Rating
16+
- 16+
- Contains
Advertising
- In-App Purchases
Yes
- Remove Ads $1.99
- Copyright
- © Snowdropsoft